Ανακύκλωση στα Σχολεία

Οι μαθητές της Δ' τάξης του δημοτικού σχολείου Χώρας, δέχθηκαν σήμερα επίσκεψη από τον Δήμαρχο Ανατολικής Σάμου κ Στάντζο Γεώργιο και τον Αντιδήμαρχο κ Καρρά Ευάγγελο. Αφορμή ήταν η αποστολή αιτήματος των μαθητών σχετικά με το περιβάλλον και την ανακύκλωση. Ο σύλλογός μας λειτούργησε ως γέφυρα επικοινωνίας, ώστε να φτάσει το αίτημά τους στον Δήμο Ανατολική Σάμου.

Ο Δήμαρχος συνομίλησε με τους μαθητές για θέματα ανακύκλωσης και τους συνεχάρη για την πρωτοβουλία τους, η οποία είχε ως αποτέλεσμα την τοποθέτηση δύο μπλε κάδων στο προαύλιο του σχολείου. Το σχολείο μας είναι το πρώτο που διαθέτει πλέον κάδους για ανακύκλωσης και είμαστε σίγουροι ότι θα ακολουθήσουν και άλλα μέσα από το πρόγραμμα " Ανακύκλωση στα Σχολεία" .

Το Δ.Σ του συλλόγου ευχαριστεί την Δημοτική Αρχή για την ανταπόκριση και την εκτέλεση του αιτήματος των μαθητών μας και φυσικά τον Διευθυντή του σχολείου κ Ζαβουδάκη Παναγιώτη που αγκαλιάζει πάντα τις ιδέες τόσο των μαθητών όσο και των δασκάλων.

Είμαστε υπερήφανοι για τις κατακτήσεις των μαθητών μας και ελπίζουμε σε ένα καλύτερο μέλλον χάρη στις ικανότητές τους.

Επιστολή Μαθητών Δ' τάξης
Επιστολή Δημάρχου Αν. Σάμου